روند توزیع داروی بیماران MS ساوه مختل شده است

روند توزیع داروی بیماران MS ساوه مختل شده است

مدیرعامل موسسه مردم‌ نهاد حمایت از بیماران MS در ساوه گفت: روند توزیع داروی بیماران مبتلا به MS در این شهرستان مختل شده و درمان آنان با چالش مواجه شده است.

ملیحه کیکاوسی، منطقه مرکزی، تامین دارو را اولویت نخست در درمان این بیماران دانست و گفت: اگر داروی مورد نیاز روزانه برای این بیماران بویژه بیمارانی که در خط اول درمان قرار دارند، تامین نشود، پروسه درمان آنان با توقف مواجه خواهد شد.

در گذشته دارو های بیماران مبتلا به ام اس به ویژه دارو های تزریقی، همانند سایر بیماران خاص، از طریق بیمارستان شهید مدرس شهرستان توزیع می شد، اما هم اکنون بخشی از دارو ها را باید از قم، اراک یا تهران و بخش دیگری را از داروخانه بخش خصوصی تهیه کنند. وی با تاکید بر اینکه مصرف به موقع دارو های بیماران مبتلا به ام اس جلوی پیشرفت این بیماری را گرفته و موجب خواهد شد که این بیماران از حملات ناشی از التهابات در امان باشند، افزود: عدم توزیع داروی مورد نیاز بیماران در شهرستان و مراجعه آنان به شهرهای همجوار برای تهیه دارو موجب ایجاد وقفه در دریافت دارو شده و ضمن اینکه استرس زاست، وقفه در دریافت دارو پروسه درمان را با چالش جدی مواجه می کند.

کیکاوسی به علت اختلال در توزیع داروی این بیماران خاص اشاره کرد و گفت: بیمارستان شهید مدرس ساوه وابسته به دانشکده علوم پزشکی به علت بدهی به شرکت‌ های پخش دارو، قادر به تامین دارو های مورد نیاز این بیماران نیست و از طرف دانشکده یک داروخانه فعال در بخش خصوصی مجاب به تامین داروی بیماران شده است که این داروخانه هم قادر به تامین تمامی دارو های مورد نیاز نیست. وی از مسئولان خواست تا فکری اساسی برای تامین داروی افزون بر ۳۵۰ بیمار مبتلا به ام اس در شهرستان های ساوه و زرندیه کنند و آن ها را از نگرانی درآورند.

مطالعه کنید
احداث بزرگ ترین مرکز درمان سرطان کودکان غرب آسیا در اصفهان

ادامه زندگی بیماران مبتلا به ام اس از طریق مصرف دارو هایی است که روند درمان آن را بهبود می بخشد و نباید هیچ وقفه ای در تحویل دارو صورت گیرد چرا که موجب بروز استرس در آنها شده و استرس بلای جان بیماران ام اس است و روند درمان آنان را با چالش مواجه خواهد کرد.

طی روز های اخیر از سوی برخی بیماران مبتلا به نارسائی های کلیوی بویژه بیماران پیوند کلیه نیز نارضایتی هایی نسبت به نحوه توزیع دارو هایی نظیر “ساندیمون” و “سل سپ” وجود داشته و در تماس با خبرنگار ایسنا اعلام داشتند که اولا داروی مورد نیاز آنان به عنوان مثال ساندیمون ۵۰ میلی گرمی در ساوه وجود ندارد و ثانیا فرانشیز دریافتی داروخانه ای که دانشکده علوم پزشکی معرفی کرده به میزان سه برابر افزایش پیدا کرده است.

بیماران پیوند کلیه در گذشته دارو های مورد نیاز خود را به صورت رایگان از بیمارستان شهید مدرس دریافت می کردند. اما هم اکنون پرداخت هزینه آن هم سه برابر ماه های گذشته آنان را با چالش جدی مواجه کرده و بعضا قادر به پرداخت این میزان هزینه نیستند. گرچه مشکلات دارویی بیماران خاص شهرستان بویژه بیماران ام اس و بیماران کلیوی را در نشست خبری هفته سلامت به رئیس دانشکده علوم پزشکی، معاونت درمان و معاونت غذا و دارو بازگو کرد و در پی انعکاس مطالبات این بیماران، رئیس دانشکده به معاونت های خود دستور پیگیری و اعلام نتیجه داد، اما تا کنون اقدام جدی در این راستا صورت نگرفته است و همچنان این بیماران با چالش جدی تامین دارو و پرداخت هزینه های آن مواجه هستند.

مطالعه کنید
75 مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور / وضعیت دسترسی به داروهای سرطان

پیشتر بار ها اقدام به برگزاری میز گرد و ارسال گزارش های متعدد از مشکلات دارو و درمان بیماران خاص به ویژه بیماران ام اس بر بروی خروجی خبرگزاری کرده است.

برگزاری میز گردی با عنوان “پای درد دل ام اسی ها: ام اس فرهنگی دردناک تر از ام اس جسمی است /”امید” آب حیات بیماران ام اس است” و “بغض‌ های فرو خورده اِم اِسی های ساوه” از جمله میرگزد ها در خصوص مشکلات دارو و درمان این بیماران بوده است.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها