نگاه ویژه به کودکان در کانون اصلاح و تربیت

نگاه ویژه به کودکان در کانون اصلاح و تربیت

کانون اصلاح و تربیت مکانی است که نوجوانان به علت ارتکاب به جرم نگهداری می شوند. این مکان، محلی است برای نگهداری، اصلاح و تربیت اطفال غیر بالغ و بزهکار و یا بزهکارانی که سنشان کمتر از ۱۸ سال تمام است، می باشد.

بخش های کانون اصلاح و تربیت

– قسمت نگهداری موقت: بعد از تشخیص وضعیت زندانی ها و مورد پذیرش قرار گرفتن آن ها، اگر اطفال بزهکار از آن دسته ای باشند که هنوز تصمیمی درباره آن ها گرفته نشده باشد و یا نتیجه قطعی دادگاه مشخص نشده باشد به قسمت نگهداری موقت (انتظامات) اعزام می شوند.
– قسمت اصلاح و تربیت: افرادی که به طور قطعی پذیرش می شوند و وضعیت آن ها اعم از طبقه، درجه و گروه در خوابگاه و بندها مشخص شده باشد، در این قسمت قرار می گیرند.
– زندان: این قسمت مخصوص نگهداری آن دسته از مجرمینی است که سن آن ها بین ۱۵ سال تمام به بالا بوده و مرتکب جنایتی شده باشد. همچنین قاضی اطفال براساس قانون اجازه دارد، اطفالی که زمینه را برای فساد اخلاقی سایر اطفال فراهم می کنند را در زندان نگهداری کند.

مشارکت نهاد های دولتی

– وزارت آموزش و پرورش با احداث هنرستان کار و دانش ، تامین نیروی انسانی و برگزاری امتحانات رسمی با این مرکز همکاری کرده است.
– سازمان فنی حرفه ای وزارت کار و امور اجتماعی نیز با تامین مربیان مجرب در برگزاری دوره های آموزشی فنی حرفه ای برای مددجویان مشارکت دارد.
– مجتمع قضایی رسیدگی به جرایم اطفال در تعریف شخصیت کودکان معارض قانون مشارکت دارد و در صدور احکامی که بعضا منجر به استفاده از مجازات های جایگزین حبس شده، تاثیر گذار بوده است.
– شهرداری مسئولیت زیباسازی محوطه کانون را عهده دار است و در راه اندازی خانه های حمایتی (خانه من) مشارکت دارد.
– سایر موسسات و سازمان های دولتی مانند تربیت بدنی و مراکز بهداشت و درمان منطقه نیز با این مراکز همکاری دارند.

مطالعه کنید
نباید جوانان و دختران را با انتخاب ‌های اجباری از جامعه راند

نگاه ویژه به کودکان

پرداختن به موضوع نوجوانان به ویژه کودکان بسیار حائز اهمیت است چرا که این گروه از جامعه جزء اقشار آسیب پذیر هستند. بنابراین برنامه ریزی با موضوع اصلاح نوجوانان به ویژه کودکان باید مورد توجه دولتمردان، حقوقدانان، جامعه شناسان، روان شناسان و فعالان در حوزه آسیب شناسی قرار بگیرد. با توجه به این که نداشتن مهارت، یکی از عواملی است که کودکان دچار آسیب های اجتماعی می شوند، در جهت رشد مهارت های فردی و اجتماعی اقداماتی صورت گرفته است. کانون اصلاح و تربیت در بازگشت شرافتمندانه کودکان بزهکار به جامعه کمک می کند.

دکتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان  عمومی و انقلاب تهران، با اشاره به اهداف قانون اساسی در اصلاح مجرمین تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف قوه قضاییه اصلاح مجرمان است و یکی از مراکزی که می‌تواند موضوع اصلاح مجرمان در سنین کم را پیگیری کند، کانون های اصلاح و تربیت اطفال است.

وی در رابطه با فعالیت‌ های کارگاه‌ های عملی برای متهمان حاضر در مراکز کانون اصلاح و تربیت گفت: انتظار داریم سازمان‌ ها و نهاد های مرتبط با اطفال که بودجه اصلاح کودکان را دریافت می کنند در انجام این اقدامات مصمم باشند و در این جهت برنامه ریزی کنند.

دادستان تهران با ارائه آماری از تعداد کودکان افغان حاضر در کانون اصلاح و تربیت گفت:  نحوه رسیدگی به جرایم آن ها تفاوتی با مجرمان ایرانی ندارد.

واحد های تشکیل دهنده کانون

  • واحد فرهنگی کانون
  • کلاس های آموزشی
  • کارگاه های هنری
  • واحد اجرای احکام
  • واحد کامپیوتر و کتابخانه
  • نشریات و نمایشگاه
  • بازدید و گردش
  • اشتغال
  • ورزش
مطالعه کنید
چگونه به کودکان کار، کمک کنیم؟

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها