آرزو های سرکوب شده خود را روی کودکتان پیاده نکنید

آرزو های سرکوب شده خود را روی کودکتان پیاده نکنید

یک متخصص روانشناس کودک و نوجوان با بیان این که برنامه‌ ریزی مناسب برای اوقات فراغت کودکان، یکی از مسائل مهمی است که اغلب والدین به آن بی ‌توجهی یا کم توجهی می‌ کنند، گفت: از دیدگاه روانشناسی کودک، لازم است که کودکان در ایام تابستان در یک یا دو کلاس تابستانی حضور یابند و والدین نباید آرزو های سرکوب شده خود را روی کودکانشان پیاده کنند.

گوهریسنا انزانی با بیان این که اوقات فراغت، فعالیتی است که فارغ از اجبار محیط و الزام زندگی، موجب توسعه استعداد های فردی و شخصیتی، افزایش امید به زندگی و رضایت‌ مندی افراد می‌ شود، افزود: اوقات فراغت و نحوه گذراندن آن، یکی از شاخص ‌های اساسی سبک زندگی به شمار می ‌رود و نزدیک‌ ترین پیوند را با زندگی معنوی هر فرد برقرار می‌ کند، این درحالی است که برخی افراد اوقات فراغت را وقت‌ گذرانی پوچ و بیهوده و نوعی بیکاری می ‌دانند.

انزانی با بیان این که اوقات فراغت باید نیاز های درونی فرد و جامعه را برآورده و افراد را از قید و بند رها کند، گفت: انسان در اوقات فراغت، از تعیین نوع فعالیت توسط دیگران آزاد است و این موضوع موجب تمایز فعالیت‌ های تفریحی از فعالیت‌ های اجباری می‌ شود و می‌ تواند توسط برنامه ‌ریزی مناسب برای اوقات فراغت، معنی واقعی زندگی را درک و در هر کاری، امید را در خود افزایش داد.

به گفته انزانی، اوقات فراغت بخش جدایی ناپذیر و مهم زندگی به شمار می ‌رود، چرا که موجب افزایش کیفیت زندگی اجتماعی، افزایش بهره‌ وری فردی، تامین سلامت و امنیت جامعه، افزایش آرامش و رهایی در خانواده، رشد ابعاد مختلف شخصیت، افزایش سازگاری اجتماعی، کاهش اختلالات رفتاری و انحرافات اخلاقی، بزهکاری یا اعتیاد در فرد و جامعه، کاهش بیماری ‌های جسمی و روحی می‌ شود.

مطالعه کنید
تک‌ فرزندی چه مشکلاتی به دنبال دارد؟

بنابر اظهارات انزانی، فراغت به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم می‌ شود؛ در فراغت فعال که انرژی به صورت فیزیکی و ذهنی صرف می‌ شود.

فعالیت ‌هایی شامل پیاده ‌روی، بازی‌، سینما و تئاتر، بازدید از موزه و مکان‌ های خاص، نگهداری از حیوانات، پرورش گل و گیاه، تحقیقات آموزشی و … در این گروه قرار دارند، این فعالیت ‌ها سبب خواهد شد، فرد از زندگی خود لذت ببرد اما در فراغت غیر فعال که شامل تماشای برنامه‌ های تلویزیونی، سریال‌ ها و کارتون ‌ها، گوش دادن به موسیقی، مطالعه، بازی‌ های کامپیوتری، صحبت با خانواده، عکاسی، تماشای مسابقات ورزشی و … است، اگر چه فرد انرژی ذهنی و فیزیکی خاصی صرف نمی‌ کند، اما در رشد فردی بسیار مهم و با اهمیت تلقی می ‌شود، به همین دلیل اوقات فراغت کودک ،یکی از مواردی است که در رشد و پرورش او بسیار موثر و تاثیر گذار است چرا که صرف آن در شرایط مطلوب می‌ تواند نیاز های درونی او را برآورده کرده و زمینه رشد ابعاد شخصیتی را فراهم کند.

به گفته انزانی، فراغت فعالیت آموزنده و لذت ‌بخشی است که باعث افزایش دانش و مهارت در کودکان می‌ شود به همین دلیل نباید آن را تنها معطوف به سه ماه تابستان دانست، چرا که فعالیت اوقات فراغت دوران کودکی باعث انتخاب ‌های مناسب شغلی، تحصیلی و خانوادگی در آینده فردی خواهد شد و به همان نسبت عامل اصلی بزهکاری، خالی بودن اوقات فراغت است که منجر به افزایش اعتیاد، انحرافات جنسی، مشکلات رفتاری و اختلالات روانی می‌ شود.

مطالعه کنید
اشتغال زنان تأثیری در آمار طلاق و فرزند آوری دارد؟

لذا یکی از مسائل مهمی که اغلب والدین به آن بی ‌توجهی یا کم توجهی دارند، مسئله نوع برنامه‌ ریزی اوقات فراغت برای کودکان است، به طوری که اغلب خانواده ‌ها، تنها تابستان را زمان مناسبی برای اوقات فراغت فرزندانشان می ‌دانند و برای آن فکر و برنامه‌ ریزی می‌ کنند.

انزانی با اشاره به این که معمولا انسان ‌ها در سنین ۱۵ تا ۲۹ سالگی از اوقات فراغت خود استفاده بهتری دارند، گفت: میزان فراغت فعال در پسران بیش تر از دختران است.

هر چه والدین از سطح تحصیلات بالایی برخوردار باشند، کودکان آن ها، اوقات فراغت منظم‌ تری را تجربه می ‌کنند.

هم چنین سطح تحصیلات والدین با میزان مطالعه در کودکان رابطه مستقیم دارد؛ به طوری که هر چه تحصیلات والدین بیش تر باشد، اوقات فراغت غیر فعال، به ویژه مطالعه در آن ها افزایش می‌ یابد و از سوی دیگر هر چه اجتماع از شرایط اجتماعی و اقتصادی بهتری برخوردار باشد، میزان فراغت فعال و غیر فعال در کودکان نیز افزایش پیدا می‌ کند.

انزانی در ادامه درباره نحوه برنامه ‌ریزی صحیح والدین برای اوقات فراغت کودکان در ایام تابستان نیز توضیحاتی ارائه کرد و یاد آور شد: والدین باید برای برنامه‌ریزی صحیح کودکان خود از مشاوران متخصص مشورت بگیرند تا با بررسی استعداد درونی کودکانشان، آن ها در فرآیندی برنامه ‌ریزی شده، منظم و به شیوه ‌ای مناسب رشد کنند.

حال آن که والدین عموما در ایام تابستان برای پر کردن اوقات فراغت کودکانشان، آن ها را در کلاس‌ های گوناگونی ثبت ‌نام می ‌کنند؛ غافل از این که این موضوع باعث خستگی و فشار روانی بیش از حد در کودکان خواهد شد.

مطالعه کنید
شناسایی ۱۹۰۰ کودک زیر پنج سال دارای سو تغذیه در گیلان

از دیدگاه روانشناسی کودک نیز لازم است در ایام تابستان، در یک یا دو کلاس تابستانی شرکت کنند و والدین به جای کمیت به کیفیت کلاس‌ ها دقت کنند.

وی با اشاره به این که بسیاری از والدین بر اساس علایق و سلیقه ‌های شخصی خود کودکانشان را در کلاس ‌های تابستانی ثبت‌ نام می ‌کنند، گفت: والدین باید در ابتدا آرزو های سرکوب شده خود را شناسایی کنند تا مبادا آن ها را روی کودکانشان فرافکنی کنند.

آن ها باید از مقایسه کردن فرزندان خود با سایر کودکان خودداری کنند، زیرا هر کودکی دارای مهارت و تیپ شخصیتی خاصی است و نمی‌ توان کودکان را به خاطر بی‌ مهارتی یا بی‌ علاقگی به حوزه ‌ای، سرزنش یا تنبیه کرد.

این روانشناس کودک، در پاسخ به این سوال که از چه سنی می ‌توان از کودک برای برنامه‌ ریزی اوقات فراغتش مشورت گرفت، گفت: همه کودکان باید تجربه و انتخاب کردن را بیاموزند.

آن ها باید همانند راه رفتن که بار ها زمین می ‌خورند و بلند می‌ شوند موضوعات مختلف آموزشی را خودشان تجربه کنند تا بتوانند تا حدودی استعداد هایشان را بیابند، در همین راستا کودکان می ‌توانند در کلاس ‌های متفاوت اما به تعداد جلسات کم شرکت کنند تا از این طریق انرژی درونی خود را بیابند و تصمیم بگیرند که از حضور در چه کلاسی احساس آرامش، توانمندی و نشاط دارند.

اگر کودک بعد از گذشت چند جلسه، علاقه ‌ای به ادامه دادن آن کلاس نداشت، والدین بدون اجبار و زور، برنامه ‌ریزی صحیحی را برای گذراندن کلاس مورد علاقه فرزندان خود مدنظر قرار دهند.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها