بودجه تجهیزات کمک توان بخشی بهزیستی، ۵۳ درصد افزایش یافت

بودجه تجهیزات کمک توان بخشی بهزیستی ۵۳ درصد افزایش یافت

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: با تلاش های صورت گرفته، بودجه پیش بینی شده در سال ۹۸ برای وسایل و تجهیزات کمک توان بخشی، با ۵۳ درصد افزایش از ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در سال ۹۷، به ۵۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در سال جاری رسیده است.

وحید قبادی دانا افزود: بودجه وسایل بهداشتی نیز امسال، تقریبا ۲۵ درصد افزایش داشته است و از ۱۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به ۲۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان در سال ۹۸ ارتقا یافت، اما به طور قطع این ارقام کفایت نمی کند؛ این مبلغ در سال ۹۷ هم کم بوده و میزان افزایش قیمت این تجهیزات نسبت به قبل، دو تا سه برابر شده است و این مسئله ما را دچار مشکل خواهد کرد.

قبادی دانا با اشاره به شرایط خاص حاکم بر کشور و تشدید مشکلات اقتصادی، اضافه کرد:‌ تحریم ها بر چرخه تامین وسایل کمک توان بخشی برای افراد دارای معلولیت تاثیر می گذارد و بهزیستی در تلاش است که این مشکلات را به حداقل برساند.

قبادی دانا تأکید کرد: با افزایش قیمت وسایل کمک توان بخشی مواجه هستیم و در این شرایط لازم است، آمار دقیق نیاز جامعه هدف را داشته باشیم؛ آمار دقیقی از میزان نیاز های کل کشور در این زمینه نداریم، اما برای تشکیل پرونده آن اقدام کردیم تا بتوانیم، آمار دقیقی از تعداد اقلام مورد نیاز خود داشته باشیم.

اختلاف میزان استهلاک تجهیزات کمک توان بخشی در مناطق مختلف

رییس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: از سوی دیگر باید نگاه علمی را جایگزین رویکرد سنتی کنیم. نیاز به تجهیزات و لوازم کمک توان بخشی در گروه های هدف ما متفاوت است.

مطالعه کنید
وجود ۱۷ متقاضی فرزند خواندگی به ازای یک کودک / شروطی که مدت انتظار را به ۵ سال می ‌رساند

قبادی دانا افزود: میزان استهلاک لوازم کمک توان بخشی در افراد مختلف با توجه به میزان فعالیت آن ها و منطقه جغرافیایی متفاوت است؛ بنابراین باید نیاز سنجی علمی برای نیاز به وسایل کمک توان بخشی صورت بگیرد.

قبادی دانا ادامه داد: به طور مثال، فردی که در منزل است و فعالیت اجتماعی محدودی دارد و ستون فقرات و اندام فوقانی او هم مشکلی ندارد، نیازی به ویلچر برقی ندارد.

اما فردی که اندام فوقانی اش علاوه بر اندام تحتانی دچار مشکل است و با این وجود مولد هم هست و کار می کند و در جامعه حضور پیدا کرده یا دانشجو است، نیاز مبرم به ویلچر برقی دارد و باید در اولویت قرار گیرد.

توزیع عادلانه تجهیزات کمک توان بخشی، در گروی نیاز سنجی دقیق

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: توزیع عادلانه امکانات کمک توان بخشی در گروی نیازسنجی دقیق از این موضوع است.

قبادی دانا افزود: همچنین توزیع جغرافیایی مناسب نیز باید مدنظر قرار گیرد؛ به طور مثال، فردی که دچار ناشنوایی است و نیاز به سمعک دارد، وقتی در یک استان در حاشیه دریا قرار دارد، چه در شمال چه در جنوب کشور، استهلاک این وسیله برای او خیلی بیشتر است تا فردی که در منطقه خشک زندگی می کند.

قبادی دانا ادامه داد: این مسائل باید در تامین این وسایل و سرانه تامین آن مدنظر قرار گیرد؛ همچنین ابتدا باید وسیله توان بخشی اولیه تمام افراد تامین شده و بعد از آن به سراغ کمک های توان بخشی پیشرفته تر برویم.

نیاز به رصد روزانه تجهیزات کمک توان بخشی موجود

رییس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد: تمام اقدامات در راستای توان بخشی، نیاز به پایش، رصد و برنامه ریزی دقیقی در کل کشور دارند.

مطالعه کنید
آسیب های زنان بد سرپرست

قبادی خاطرنشان کرد: باید تجهیزات کمک توان بخشی موجود را نیز در انبار ها به صورت روزانه رصد کنیم که این امکان در حال حاضر در سازمان بهزیستی وجود ندارد و در حال برنامه ریزی هستیم تا این شرایط ایجاد شود.

قبادی دانا ادامه داد: طبیعتا در شرایط اقتصاد مقاومتی و شرایط سخت تحریم، این فعالیت ها اولویت پیدا می کنند و گریزی نداریم، جز این که نیازسنجی ملزومات کمک توان بخشی را انجام دهیم.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها