جهان از مرز مجاز استفاده از منابع طبیعی، در سال ۲۰۱۹ گذشت

جهان از مرز مجاز استفاده از منابع طبیعی در سال ۲۰۱۹ گذشت

به گفته سازمان گلوبال فوت‌ پرینت نت‌ وورک، مطابق محاسبه‌ ها، جهان از دوشنبه هفتم مرداد از مرز حداکثری تعیین ‌شده برای استفاده از منابع طبیعی عبور کرده است.

سازمان گلوبال فوت ‌پرینت نت‌ وورک که هر ساله روز عبور جهان از مرز مجاز استفاده از منابع طبیعی را اعلام می ‌کند، می ‌گوید: از روز هفتم مرداد مصادف با ۲۹ ژوئیه، جهان از مرز تعیین ‌شده برای سال ۲۰۱۹ عبور کرده است.

این سازمان می‌ گوید، از چند سال پیش تاکنون دائما عبور از این مرز زودتر از سال قبل اتفاق افتاده است.

در سال ۱۹۷۱ که برای اولین بار استفاده سالانه از منابع طبیعی از حدود تعیین‌ شده پیشی گرفت، جهان از این مرز در ۲۱ دسامبر عبور کرد. در سال گذشته این عبور در اول اوت اتفاق افتاد.

هر سال مردم جهان هر چه زودتر این مرز را رد کرده و از منابع آبیاری، زراعی، شیلات و جنگلی بیش از پیش استفاده می‌ کنند.

این استفاده خارج از قاعده، به نوبه خود باعث می ‌شود که انتشار گاز دی اکسید کربن نیز بیشتر از اندازه شود

سازمان گلوبال فوت‌ پرینت نت‌ وورک که مقر آن در شهر اوکلند در ایالت کالیفرنیای آمریکا است، می‌ گوید، این سیر افزایشی با گذشت زمان  نمود بارزتری پیدا کرده و نمود آن را نیز می ‌توان، در جنگل ‌زدایی، فرسایش زمین، از بین رفتن گونه ‌های گیاهی و جانوری یا افزایش انتشار گاز دی اکسید کربن دید.

به گفته این سازمان، مصرف روزانه منابع طبیعی در سراسر جهان، یک و هفتاد و پنج صدم برابر حد تعیین‌ شده است و اگر همه مردم جهان مانند آلمانی‌ ها و آمریکایی ‌ها زندگی می‌ کردند، این مصرف به ترتیب سه و پنج برابر حدود مجاز می‌ شد.

مطالعه کنید
آب آلوده، 72 گوسفند را تلف کرد

انتشار گاز دی اکسید کربن از سال ۲۰۰۹ به بعد کاهش نیافته و دست نکشیدن از مصرف زغال‌ سنگ، باعث شده که این روند کاهش پیدا نکند.

نویسندگان این بررسی تحقیقاتی می ‌گویند، بخش حمل و نقل، از مشکل‌ ساز ترین بخش‌ ها در این زمینه است.

از سال ۱۹۹۰، انتشار گاز های زیان ‌بخش در صنعت حمل و نقل شهری کاهش نیافته و در عبور و مرور هوایی نیز افزایشی واضح داشته است.

مصرف سرانه انرژی نیز بیشتر از متوسط تعیین ‌شده توسط اتحادیه اروپا بوده و در چند سال اخیر تنها اندکی تنزل یافته است.

سازمان ‌های زیست‌ محیطی بین ‌المللی می گویند، پیامد های استفاده بیش از حد از منابع طبیعی و بحران فزاینده آب و هوایی روز ‌به ‌روز مشخص ‌تر می ‌شود.

سازمان زیست ‌محیطی جرمن‌ واچ، به دولت آلمان توصیه کرده که با یک قانون اقلیمی و در نظر گرفتن جریمه برای انتشار بیش از حد گاز دی اکسید کربن، استفاده از منابع طبیعی را متعادل‌ سازد.

حفاظت از اقلیم یعنی حفاظت از بقای بشر

بنا بر گزارش دویچه‌ وله، گرد مولر، وزیر توسعه آلمان می‌ گوید که حفاظت از اقلیم به معنای حفاظت از بقای انسان است.

او خواستار سرمایه ‌گذاری هر چه‌ بیشتر، در عرصه حفاظت از آب و هوا در سطح جهان شده است.

مولر می‌ گوید: بیش از همه، آفریقا باید به قاره سبز برای انرژی‌ های تجدید پذیر تبدیل شود.‌ و برای رسیدن به این منظور نیز باید، برنامه ‌ای جهت حمایت از فناوری‌های لازم برای این نوع از انرژی تهیه شود.

مطالعه کنید
بروز معضلات زیست ‌محیطی، در نتیجه بی ‌توجهی به هوای پاک

سازمان امدادی میزریور نیز، خواستار تحولی اساسی برای رویارویی با مصرف بیش از حد منابع طبیعی شده است.

پیرمین اشپیگل، رییس این سازمان گفته است، آلمان از منابعی مصرف می‌ کند که متعلق به همه جهان است و مصرف این کشور، اساسا بیش از حدود تعیین‌ شده است.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها