پشیمانی از ازدواج، از پیامد های کودک همسری است

پشیمانی از ازدواج از پیامد های کودک همسری است

عضو انجمن علمی روان پزشکان گفت: مشکل عمده ای که برای زوج هایی که زیر ۱۸ سال ازدواج می کنند، این است که بعد از گذشتن مدتی از زندگی مشترک، پشیمان می شوند.

طرفین در این مواقع متوجه می شوند، آن فردی که به همسری برگزیده، شخصی نیست که در نظر داشته است.

مهشید رابطیان افزود: زوج هایی که زیر ۱۸ سال ازدواج می کنند، هنگامی که بزرگ تر می شوند، زندگی چند نفر دیگر را در اطراف خود مشاهده کرده و نارضایتی ها یکی پس از دیگری خود را نشان می دهد.

رابطیان ادامه داد: باید توجه داشت که نوجوان، ثبات عاطفی ندارد و در عرض چند لحظه افکار او به هم می ریزد.

نوجوانانی که در این سن با جنس مخالف خود طرح دوستی می ریزند، بر اساس تصمیم گیری های زود گذر تصمیم به ازدواج می گیرند.

در این شرایط، خانواده های نوجوانان اذعان دارند که هیچ اطلاعی از وضعیت خانوادگی یکدیگر ندارند و در نهایت این رویه به دلیل تصمیم گیری احساسی و زود گذر دو فرد نابالغ با مشکلات و مخالفت خانواده ها همراه می شود.

رابطیان گفت: پدر و مادرها توجه داشته باشند، چنان چه فرزند خود را به درستی تربیت کرده باشند، دوست یابی های احساسی هیچ گاه به وقوع نخواهد پیوست و نیاز است که خانواده ها نوجوانان را راهنمایی کنند تا نوجوان زمان بگذارد و در این مورد فکر کند که آیا برای ازدواج، همسر موردعلاقه خود را برگزیده است یا خیر و آیا می تواند با این ازدواج، آینده خود را تضمین کند یا احساسی زودگذر است.

مطالعه کنید
نباید جوانان و دختران را با انتخاب ‌های اجباری از جامعه راند

این متخصص روان پزشک گفت: شروع طلاق عاطفی از زمانی آغاز می شود که دو نفر دختر و پسری که ناپخته و از روی احساس که هنوز از لحاظ زندگی به تکامل نرسیده اند، تصمیم به زندگی مشترکی می گیرند و متاسفأنه بعد از مدتی، قدم در مسیر جدایی می گذارند.

رابطیان تاکید کرد: ازدواج، امری حسنه است اما پیوند ۲ گل نشکفته از اصل روشی غلط است، چرا که ممکن است این دو در آینده با مشکل عاطفی و اجتماعی با یکدیگر مواجه شوند.

ازدواج در سنین پایین ممنوع است، چرا که دو فرد نابالغ از لحاظ ذهنی عاطفی فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی، به شرایط مطلوب نرسیده اند.

بازماندن از تحصیل از پیامد های کودک همسری است

عضو انجمن علمی روان پزشکان گفت: هنگامی که دو فرد نابالغ به عقد یکدیگر درآمدند، اولین تاثیر منفی بر روی زندگی آنان، بازدارندگی آن ها از ادامه تحصیل می باشد.

دختر و پسر هایی که در سنین دبیرستان با یکدیگر ازدواج می کنند، برای کسب درآمد باید وارد بازار کار شوند.

مگر اینکه از خانواده ای متمول برخوردار بوده و مایحتاج آنان را دیگران بر عهده می گیرند، که این دسته افراد در کشور بسیار نادر هستند.

عضو انجمن علمی روان پزشکان با بیان اینکه ازدواج زیر سن بلوغ برای دختر ۹ سال و پسر ۱۵ سال به هیچ وجه از لحاظ پزشکی توصیه نمی شود، اظهار داشت: در برخی از خانواده ها و اقوام رسم غلطی باب شده که در این سنین و یا به لحاظ قوم و خویش بودن، دختر یا پسر قبل رسیدن به سن بلوغ را به عقد یکدیگر در می آورند که از اصل، این روشی غلط است.

مطالعه کنید
زباله‌ گردی جزو کار های زیان آور برای کودکان کار است

چرا که ممکن است، این دو در آینده با مشکل عاطفی و اجتماعی با یکدیگر مواجه شوند.

متخصص روان پزشک کودک و نوجوان گفت: چرا باید کودکانی را که هنوز دوران کودکی را سپری می کنند و به طور کامل آماده پذیرش بار مسئولیت زندگی نشده اند، وادار به ازدواج ناخواسته کرد.

در آینده این کودکان هستند که باید با هم زندگی کنند و افرادی که برای آنان تصمیم می گیرند، هر یک به طرفی خواهند رفت و این کودکان با مشکلات زیادی رو به رو خواهند شد.

بارداری های پرخطر در ازدواج های سنین پایین

عضو انجمن علمی روان پزشکان گفت: کودک و نوجوانی که در سنین پایین به عقد و ازدواج یکدیگر در می آیند، احتمال باردار شدن دختر بسیار است.

در حالی که از لحاظ پزشکی بارداری زیر ۱۸ سال ممنوع است، چرا که جنین این دست مادران به حد رشد نخواهد رسید و احتمال بروز بیماری ها در این دسته افراد بسیار زیاد است.

رابطیان افزود: در این دوران با باردار شدن مادر جوان، احتمال ابتلا به فشار خون، زایمان زودرس یا دیابت، زیاد است.

دختری که بالغ می شود، تخمک های آن آماده بارداری خواهد بود، ولی این فرد از لحاظ جسمی و روانی صد در صد آمادگی برای فرزند آوری را نخواهد داشت.

این روان پزشک کودک و نوجوان اظهار داشت: خانواده ها معمولا بعد از ازدواج فرزندشان از زوجین می خواهند که هر چه زودتر فرزندی به دنیا بیاورند و این رویه بیشتر در فرهنگ های بسته و سنتی دیده می شود و هنگامی که این زوج دیر باردار شوند، یا اصلا نمی خواهند در این مقطع، بچه دار شوند، با مخالفت اطرافیان مواجه خواهند شد و از این رو دختر و پسر نوجوان تحت فشار قرار می گیرند که فرزند بیاورند که بعد از آن هم مسائل و مشکلات خاص خود را به همراه خواهد داشت.

مطالعه کنید
مدت نگهداری معتادان متجاهر در مراکز باز پروری چقدر است؟

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها