جمع‌ آوری کودکان کار از خیابان ‌ها چقدر واقعیت دارد؟

جمع‌ آوری کودکان کار از خیابان ‌ها، چقدر واقعیت دارد؟

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه حذف کودک کار از خیابان امکان پذیر نیست، تصریح کرد: جمع ‌آوری کودکان کار از سطح شهر ها عملی غیر کارشناسی شده و سیاسی است.

سید حسن موسوی چلک با اشاره به ماده ۸۰ قانون کار گفت: طبق این ماده قانونی، افراد ۱۵ تا ۱۸ سال رسما به عنوان کارگر نوجوان مورد پذیرش قرار گرفته‌ اند.

همچنین افراد شاغل در سنین ۱۵ تا ۱۸ سال می توانند از خدمات بیمه ‌ای اشتغال استفاده کنند.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران که در یک برنامه رادیویی صحبت می ‌کرد، با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۷۹ قانون کار تمامی افراد زیر ۱۵ سال از کار منع شده ‌اند، افزود: کار نوجوانان باید به گونه‌ ای باشد که جسم و روح کودک آسیب نبیند و ساعات کار کم تری نسبت به کار های عادی داشته باشد.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه بسیاری از کودکان کار به دلیل تامین معاش خانواده به اجبار مشغول به اشتغال می‌ شوند، اظهار کرد: نظام تامین اجتماعی ایران نظامی فراگیر نیست و وقتی که شرایط اقتصادی خوب نباشد، احتمال اشتغال کودکان در کشور افزایش پیدا می‌ کند.

علی صادقی، معاون حمایت‌ های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرداری تهران توانسته با کمک سازمان‌ های دولتی و مردم نهاد ۲۱ مرکز پرتو را راه ‌اندازی کرده و در این مراکز کودکان بازمانده از تحصیل را ساماندهی کند، افزود: امروزه ۳ هزار کودک کار در تهران زیر نظر مراکز پرتو، امکان تحصیل پیدا کرده ‌اند.

مطالعه کنید
دختران ما از فقر حرکتی و جسمی رنج می ‌برند

صادقی با اشاره به قوانین موجود در حوزه کودکان کار عنوان کرد: بر اساس قانون کار هر گونه کار کردن برای افراد زیر ۱۵ سال ممنوع است.

در بازه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال کودک می ‌تواند، فقط به کاری مشغول باشد که از نظر جسمی و روانی آسیب به همراه ندارد، به عبارت دیگر افراد حاضر در این بازه سنی می ‌توانند، در کار های سبک مشغول شوند.

صادقی با بیان اینکه معضل کودکان کار، ریشه در فقر و عدم وجود اشتغال در کشور دارد تصریح کرد: بدون شک، هیچ کودکی به خواسته خود ترک تحصیل نمی‌ کند، مگر اینکه از مشکلات معیشتی متعدد برخوردار باشد.

معاون حمایت ‌های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه برخی از کودکان به دلیل احساس نیاز و حس مسئولیت پذیری به سمت اشتغال می‌ روند، در حالی که ممکن است خانواده این کودک مخالف کار باشد نیز توضیح داد: سازمان ‌های مردم نهاد می ‌توانند فارغ از رسیدگی به وضعیت کودک کار، خانواده او را مورد توجه و حمایت قرار دهند.

صادقی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران قصد دارد در سال ۹۸ با همکاری جهاد دانشگاهی حداقل یک عضو از خانواده کودکان کار را مورد مهارت آموزی قرار دهد، گفت: ۵۰۰ خانواده از کودکان کار در این طرح به صورت آزمایشی حضور خواهند داشت.

معاون حمایت‌ های اجتماعی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به شیوه برخورد شهرداری با کودکان کار، عنوان کرد: شهرداری در نحوه برخورد با کودکان کار تفاوتی میان ایرانی یا افغانی نمی‌ گذارد.

مطالعه کنید
کودکان زباله گرد

موضوع کودکان کار در کشور با همکاری و مشارکت مردم در مسیر مطلوب قرار می‌ گیرد، در حالی که دستگاه‌ های مختلف باید با هماهنگی کار ها و وظایف خود را پیش برند.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها