احیای دوباره مراتع و دشت های البرز

احیای دوباره مراتع و دشت های البرز

استان البرز دارای حدود ۴۰۰ هزار هکتار اراضی مرتعی و ملی است که در سال های گذشته به علت خشکسالی و کاهش بارندگی ها، آسیب جدی به پوشش گیاهی استان وارد شد.

آسیب دیدگی اراضی ملی در سطح استان سبب شد تا هر روز شاهد بیابان زایی، افزایش پدیده گرد و خاک و آلودگی هوا، کاهش سطح پوشش گیاهی و از بین رفتن ذخیره های ژنتیک گیاهی در این استان باشیم.

همچنین گاهی بارش های سیل آسا سبب جاری شدن سیلاب های مخرب مانند سیل تیر ماه ۹۴ سیجان می شد که علاوه بر خسارات مالی، آسیب های جانی در پی داشت.

با این وجود، دستگاه های اجرایی با همت بلند خود و با تکیه بر ظرفیت های ملی و مردمی توانستند، بخش زیادی از خسارت های وارده به اندام طبیعت زیبای استان را احیا و به چرخه حیات بازگردانند.

اجرای طرح های آبخیزداری در شمال و ارتفاعات استان با استفاده های گونه های گیاهی مرتعی، قرق مراتع، کنترل جمعیت دامی در مراتع، کاشت گونه های جنگلی و گیاهی در بیان های آسیب دیده استان و احیای برخی تالاب ها و منابع آبی از مهم ترین اقداماتی است که با نگاه بلند مقام معظم رهبری و همت دولت تدبیر و امید به کمک طبیعت خسارت دیده البرز آمده است.

یکی از مهم ترین اهداف سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، حفظ و حمایت، احیا، توسعه و بهره برداری اصولی از جنگل ها، مراتع، بیابان ها، بیشه های طبیعی، حفاظت و حمایت از آب و خاک و حوضه های آبخیز کشور از طریق مدیریت علمی و هم راستا با اصول توسعه پایدار کشور است.

از آنجایی که تدوین سیاست ها و راهبرد های بخش منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و تنظیم و اجرای طرح ها و برنامه های توسعه ای آن، از جمله وظایف اصلی این سازمان محسوب می شود، خوشبختانه با اجرای طرح عظیم و راهبردی مدیریت یک پارچه حوضه آبخیز می توان، شاهد تحولی بی سابقه و بزرگ در این حوزه در کشور باشیم.

با عنایت به توجه ویژه مقام معظم رهبری به منابع طبیعی و حفظ و احیای این حوزه ها، معظم له در ۲ سال اخیر دستور تخصیص اعتباری ویژه از محل صندوق توسعه ملی کشور برای اجرای طرح های آبخیزداری صادر فرمودند، به طوری که سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار و در سال جاری نیز ۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به این بخش برای اجرای طرح های آبخیزداری در سراسر کشور اختصاص یافت.

مطالعه کنید
اجرای طرح مدیریت زیست بومی، در تالاب امیر کلایه

این طرح پس از مطالعات گسترده و بسیار دقیق از نظر اقلیمی، خاک و منطقه ای و همچنین پیش بینی مجموعه عملیات مکانیکی، بیومکانیکی، بیولوژیکی، آموزشی و ترویجی تدوین شد.

از این میزان اعتبار صندوق توسعه ملی، سال گذشته ۲۰۰ میلیارد ریال و در سال جاری ۳۶۶ میلیارد ریال به استان البرز اختصاص یافته است.

به گفته مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز از محل صندوق توسعه ملی در سال گذشته در سطح ۲۷ هزار هکتار عملیات آبخیزداری، ۱۱۰ هزار متر مکعب عملیات کنترل رسوب، ۲۴۷ هزار تن کنترل فرسایش خاک و کاهش مخاطرات ناشی از سیل در حوضه های آبخیز استان انجام شده است.

حامد فرضی افزود: همچنین تغذیه سفره های آب زیر زمینی و استحصال آب معادل ۴۲ میلیون متر مکعب انجام شده، ضمن اینکه طرح پایلوت مدیریت جامع حوضه آبخیز با هدف برنامه ریزی مشارکتی دستگاه های دولتی و بهره برداران محلی نیز اجرا شد.

تولید بیش از ۲ میلیون اصله نهال در کرج

تولید بیش از ۲ میلیون اصله نهال در نهالستان بزرگ کرج، اخذ استاندارد بین المللی در نهالستان بزرگ کرج برای اولین بار در کشور، شناسایی و نگهداری از ذخیره گاه های جنگلی استان در سطح بیش از ۱۰ هزار هکتار و اجرای پروژه توسعه جنگل در سطح بیش از ۴۰۰ هکتار از عرصه های مستعد استان از دیگر فعالیت های سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی می باشد.

اجرای پروژه های نگهداری و مراقبت از جنگل کاری سنواتی در سطح بیش از سه هزار هکتار از عرصه های مستعد استان، نظارت بر اجرای طرح مدیریت و بهره وری از پارک جنگلی جهان نما در سطح ۱۱۴ هکتار و نظارت بر روند اجرای طرح بوستان های روستایی از دیگر فعالیت ها در این بخش طی سال ۹۷ بوده است.

همچنین برای نخستین بار در کشور، سال گذشته شاهد اجرای مدیریت چرای نوین درسطح ۳۷۳ هزار هکتار از مراتع بودیم که نتیجه آن کاهش دام مراتع به زیر ظرفیت مجاز بوده است.

حفر و تجهیز یک حلقه چاه ایستگاه تثبیت شن در شهرستان نظر آباد، اجرای پروژه مراقبت و آبیاری از کشت های سنواتی به مساحت سه هزار و ۸۷۹ هکتار، اجرای طرح بین المللی تعمیم ترسیب کربن به مساحت ۳۷ هزار و ۸۲۷ هکتار در شهرستان اشتهارد از دیگر این فعالیت ها بوده است.

مطالعه کنید
بنا های تاریخی و میراث جهانی یونسکو

فرضی به فعالیت های انجام شده در معاونت حفاظت و امور اراضی استان اشاره کرد و گفت: اراضی مستعد به منظور ایجاد نیروگاه خورشیدی به مساحت ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار شناسایی و قرارداد به مساحت ۱۰۰ هکتار برای ایجاد این نیروگاه ها با بخش خصوصی منعقد شده است.

احیا و بازسازی معادن متروکه در سطح ۴۰ هکتار، احداث ۱۷ کیلومتر کمربند حفاظتی بنچ مارک، شناسایی و مبارزه با آفات جنگل و مرتع (گیاه پزشکی) در سطح ۱۱۴ هزار و ۸۰۰ هکتار و اجرای کاداستر اراضی ملی در سطح ۴۹ هزار و ۹۲۵ هکتار و اصلاح و رقومی سازی اراضی در سطح بیش از ۶۱ هزار هکتار از اراضی ملی استان از دیگر فعالیت های منابع طبیعی استان در سال گذشته است.

۱۶۰ هکتار از اراضی ملی استان خلع ید شد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به فعالیت های یگان حفاظت منابع طبیعی البرز در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت چند فقره آتش سوزی در سطح ۲۲ هکتار از اراضی ملی استان رخ داد که مهار شد.

همچنین اجرای احکام قضایی خلع ید و قلع و قمع به تعداد ۵۸ فقره و مساحت ۱۶۰ هکتار، اجرای ماده ۵۵ (پرونده تخریب و تصرف) به تعداد ۲۱۲ فقره و مساحت ۱۸۹ هکتار و اجرای تبصره یک ماده ۵۵ (جلوگیری از رفع تجاوز) به تعداد ۴۳ فقره و مساحت ۲۴ هکتار از دیگر فعالیت های یگان حفاظت منابع طبیعی استان البرز طی سال گذشته بوده است.

اجرای ۳۵ پروژه آبخیزداری در سال ۹۸

همچنین در سال ۹۸ با اختصاص ۳۶۶ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به اجرای طرح های آبخیزداری در استان البرز، پیش بینی و برنامه ریزی اجرای ۳۵ پروژه آبخیز در استان انجام شده است.

بیش از ۹۵ درصد آن به اجرای پروژه های مکانیکی، بیولوژیکی، مدیریتی، ترویجی و آموزشی آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص داده شده است.

در خصوص اجرای برنامه های اداره کل از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سال ۱۳۹۸، تعداد ۲۲ واحد کاری (حوضه آبخیز) و بیش از ۴۰ قرارداد جهت اجرای طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی تعریف شده است.

عملیات بیولوژیک، بیومکانیکی و مدیریتی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی سال ۹۸ در سه شهرستان کرج، طالقان و ساوجبلاغ پیش بینی و در حال برگزاری مناقصه می باشد.

مطالعه کنید
هر ۴ استان شمال ‌غرب کشور، فاقد تجهیزات برای خاموش کردن آتش ارسباران بودند

همچنین در سال جاری برای اجرای طرح کنترل دام در استان ۱۰ اکیپ ثابت کنترل دام در مکان‌ های ورودی اسماعیل آباد شورقلعه، نوجان، بیلقان، دو راهی آتشگاه – برغان، آزادبر، زیدشت، پایین طالقان، دیزین، کندر، خور شروع به کار نمود، که منجر به صدور ۱۵۶ کارت مجوز عبور دام در سطح استان شد.

امسال در سه حوضه آبخیز آزادبر، ارنگه و کندر شهرستان کرج، در مجموع ۸۵۰ هکتار عملیات کپه کاری، ۱۵۰ هکتار بذر پاشی، مرمت ۶ دهنه چشمه و احداث ۶ دستگاه آبشخوار پیش بینی شده است.

در شهرستان ساوجبلاغ در ۲ حوضه آبخیز تالیان – کردان و سرهه در مجموع ۶۵۰ هکتار کپه کاری ، ۲۰۰ هکتار بذر پاشی، مرمت چهار دهنه چشمه و احداث چهار دستگاه آبشخوار در برنامه کاری است.

همچنین در شهرستان طالقان در ۶ حوضه آبخیز حسنجون، اورازن – خودکاوند، مهران – جوستان ، ناریان – دهدر، خچیره – نسا و لمبران در مجموع یک هزار و ۳۵۰ هکتار کپه کاری، ۳۰۰هکتار بذر پاشی، ۱۰ دهنه مرمت چشمه و ۱۰ دستگاه احداث آبشخوار پیش بینی شده است.

در بخش پروژه های بیابان زدایی، اجرای سه هزارو ۸۷۹ هکتار پروژه مراقبت و آبیاری از کشت های سنواتی اجرا شده و از محل اعتبارات سفر رییس جمهوری برای مقابله با پدیده گرد و غبار با اختصاص ۷۵ میلیارد ریال، ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار در شهرستان نظر آباد و یک هزار و ۳۷۹ هکتار در شهرستان اشتهارد پروژه بیابان زدایی اجرا می شود.

در بخش طرح های جنگل کاری و جنگل داری در سال ۹۸، پروژه آبیاری و مراقبت از جنگل کاری به مساحت ۹۵ هکتار در محدوده شهرستان های کرج و طالقان، پروژه توسعه جنگل در بخش آسارا به مساحت ۸۰ هکتار، پروژه بذرکاری با گونه های جنگلی به مساحت ۵۰۰ هکتار در شهرستان طالقان نیز از جمله برنامه ها است.

احیای تالاب صالحیه

در سال جاری لطف خداوندی باعث باز شدن درب رحمت بر کشور ما شد، به طوری که تالاب صالحیه نظر آباد، پس از چند سالی خشکی دوباره پر آب و احیا شد.

تالاب صالحیه به دنبال ایجاد کانال زهکش قزوین که به منظور رفع شوری آب و خاک احداث شده بود، دچار خشکی شد.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها