هر ۴ استان شمال ‌غرب کشور، فاقد تجهیزات برای خاموش کردن آتش ارسباران بودند

هر ۴ استان شمال ‌غرب کشور فاقد تجهیزات برای خاموش کردن آتش ارسباران بودند

نماینده مردم کلیبر، خدا آفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی گفت: هر چهار استان شمال غرب کشور اعم از آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان فاقد تجهیزات برای خاموش کردن آتش ارسباران بودند.

قلی الله قلی ‌زاده در این خصوص اظهار کرد: خوش بختانه آتش سوزی با اعزام بالگرد های بسکت ‌دار به منطقه از روز گذشته به طور کامل اطفا شده است، ولی نگرانی ‌ها همچنان ادامه دارد.

چرا که این منطقه بسیار صعب ‌العبور بوده و بسیاری از نقاط آن قابل صعود نیست، بنابراین احتمال دارد که خاکستر برخی تنه‌ درختان دوباره شعله ‌ور شود.

قلی ‌زاده افزود: درخواست شده است تا بالگرد ها مدتی در جنگل مستقر باشند. آتش سوزی جنگل‌ های ارسباران حادثه ‌ای بسیار اسفناک برای مردم استان و منطقه بود و متأسفانه تعداد قابل توجهی از پرندگان و حیوانات در این حادثه تلف شدند و علاوه بر سوختن جنگل ‌ها و مراتع، خساراتی هم به مردم منطقه وارد شد.

در آتش سوزی جنگل‌ های ارسباران هم با این معضل مواجه شدیم و علی رغم وعده‌ های متعدد از سوی مبادی مختلف، بالگرد ها پس از شش روز به خدا آفرین اعزام شدند.

قلی ‌زاده با اشاره به ضعف مدیریت در کشور در مواقع بحرانی گفت: توجهی به اقدامات پیشگیرانه قبل از وقوع حادثه و توزیع عادلانه امکانات و تجهیزات نشده است، مثلا در حادثه ‌ای مانند آتش سوزی تا اثبات صحت وقوع حادثه به مرکز، کار از کار گذشته و خسارات زیادی به ما وارد می ‌شود.

قلی ‌زاده اضافه کرد: در آتش سوزی جنگل‌ های ارسباران هم با این معضل مواجه شدیم و علی رغم وعده ‌های متعدد از سوی مبادی مختلف، بالگرد ها پس از شش روز به خدا آفرین اعزام شدند.

مطالعه کنید
جهان از مرز مجاز استفاده از منابع طبیعی، در سال ۲۰۱۹ گذشت

تمامی عوامل استانی اعم از سپاه، ارتش، بسیج، هلال احمر، منابع طبیعی و محیط زیست، مرزبانی، نیرو های نظامی و انتظامی، مس سونگون، مردم منطقه و سایر ارگان‌ های مرتبط برای اطفای حریق پای کار آمدند.

قلی ‌زاده گفت: امروز در صحن علنی مجلس به منظور تشریح ابعاد آتش سوزی جنگل ‌های ارسباران، کمبود امکانات و سختی ‌ها و مشقت ‌هایی که مردم منطقه و عوامل حاضر در صحنه برای اطفای حریق متحمل شدند، فرصتی پیش نیامد، اما فردا این موارد را مطرح می ‌کنم.

قلی ‌زاده تاکید کرد: درخواست می‌ کنیم تا تمرکز زدایی شده و امکانات و تجهیزات به طور عادلانه در سطح کشور و با توجه به وضعیت استان و مناطق مختلف توزیع شود و این طور نباشد که تمامی امکانات در یک الی دو نقطه متمرکز باشند.

قلی ‌زاده با اشاره به قول وزیر صنعت برای کمک به تحقق خرید یک فروند بالگرد بسکت‌ دار به منظور استفاده در مواقع بحرانی در آذربایجان شرقی، گفت: وزیر صنعت به عنوان فرزند آذربایجان قول مساعدت در این خصوص را داده و همچنین مقرر شده تا این بالگرد توسط مس سونگون که بدهکار مراتع و جنگل ‌ها، محیط زیست و مردم منطقه است، خریداری شود.

نماینده مردم کلیبر، خدا آفرین و هوراند بیان کرد: مقرر شده است تا این بالگرد به نام مس سونگون خریداری شده و در اختیار این مجموعه نیز قرار گیرد و از آن برای اطفای آتش سوزی جنگل ‌ها، مراتع و یا حوادث حریق خود مجموعه استفاده شود که امیدواریم این وعده‌ جامه عمل بپوشد.

مطالعه کنید
آلاینده های دارویی و آلودگی های محیط زیست

قلی ‌زاده در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به برخی شایعه ‌ها مبنی بر عمدی بودن آتش سوزی و نقش داشتن مردم منطقه در وقوع آتش سوزی اظهار کرد: اهالی خدا آفرین نسبت به حراست از جنگل‌ های ارسباران از همه حساس ‌تر هستند و این ‌ها شایعه ‌ای بیش نیست.

قلی ‌زاده خاطرنشان کرد: جنگل‌ های ارسباران، هویت و حیثیت مردم منطقه بوده و اهالی حضور پر رنگی در این ماجرا داشته و کمک زیادی کردند، کسی به سرمایه خودش ضرر نمی‌ زند.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها