نجات شمشاد های هیرکانی در دستور کار سازمان‌ های محیط زیست و جنگل ‌ها

نجات شمشاد های هیرکانی در دستور کار سازمان‌ های محیط زیست و جنگل ‌ها

میزان پیشرفت برنامه نجات شمشاد های هیرکانی با حضور معاونان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بررسی شد.

در جلسه مشورتی که با حضور حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و افراسیابی، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، به دلیل هم جواری رویشگاه‌ های تحت مدیریت دو سازمان، بر ضرورت اقدامات اجرایی مشترک و هم ‌راستا، برای کنترل موثر تر آفات شمشاد هیرکانی تاکید شد.

بر اساس مصوبات این جلسه، تشکیل کار گروه ستادی ویژه منابع طبیعی و محیط زیست برای بررسی معضلات و مشکلات این گونه، از جمله آفات و بیماری‌ های گیاهی، تخریب و تصرف اراضی، حریق و غیره در اولویت قرار گرفت.

علاوه بر این مقرر شد تا به منظور تسریع مقابله با آفات شمشاد، تهیه نقشه‌ های پراکنش و پهنه ‌بندی شمشاد در جنگل‌ های هیرکانی در دستور کار ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ های شمالی قرار گیرد و به منظور همکاری و استفاده از پتانسیل علمی و اجرایی، نمایندگان ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها نیز در کارگروه ‌های استانی حضور داشته باشند، همچنین با توجه به اینکه مقابله‌ موثر با آفت شب‌ پره شمشادی مستلزم همکاری دستگاه‌ های مختلف به‌ ویژه در سطح استانی است، در این جلسه مقرر شد، کارگروه ویژه ‌ای به این منظور تشکیل شود.

در این نشست نمایندگان ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ‌های گیلان، مازندران و گلستان گزارش ‌های مختصری از وضعیت رویشگاه‌ های شمشاد در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ارائه کردند، همچنین مسئولان و نمایندگان سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری نیز در خصوص فعالیت‌ های صورت گرفته برای کنترل و مهار آفات موجود در کشور و برنامه ‌های در دست اجرای این سازمان گزارشی را ارائه دادند.

مطالعه کنید
اینفوگرافیک علت های بروز خطر انقراض گونه های جانوری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، شمشاد هیرکانی با نام علمی (Buxus hycana Poark) درختی همیشه سبز و بومی جنگل‌ های هیرکانی در شمال ایران است که بر اساس منابع موجود در کشور، یکی از گونه‌ های گیاهی در معرض خطر انقراض کشور معرفی شده است.

طی سال ‌های اخیر بیماری با عنوان بلایت یا سوختگی شمشاد که توسط قارچ (Cylindrocladium buxicola) ایجاد می ‌شود، همچنین آفت شب پره شمشاد با نام (Cydalima perspectalis) باعث آلودگی این گونه شده است و تعداد زیادی از پایه ‌های این گیاه ارزشمند را در جنگل ‌های هیرکانی در معرض نابودی قرار داده است.

لینک منبع

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها