۷۵ مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور / وضعیت دسترسی به داروهای سرطان

75 مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور / وضعیت دسترسی به داروهای سرطان

رییس اداره کنترل سرطان وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت نقش مراکز تشخیص زودرس سرطان در کشور، در عین حال درباره آخرین وضعیت راه ‌اندازی مراکز تشخیص زودرس سرطان و همچنین وضعیت داروهای سرطان توضیح داد.

دکتر علی قنبری مطلق با تاکید بر اهمیت تشخیص زودرس سرطان گفت: سال گذشته از مجموع ۱۳۷ مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشور، ۷۵ مرکز افتتاح شد و در حال تکمیل سایر مراکز هستیم.

در این زمینه با محدودیت‌ های کمبود بودجه رو به‌ رو بودیم اما امیدواریم مراکز باقی مانده نیز سریع ‌تر به چرخه ارائه خدمات اضافه شوند.

قنبری مطلق افزود: در فاز اول توسعه برنامه، برنامه‌ ریزی کشوری باید به تدریج توسعه یابد.

در همین زمینه، در ۵۰ هزار نفر از جمعیت تحت پوشش هر دانشگاه علوم پزشکی، برنامه تشخیص زود هنگام سرطان را در نظام شبکه بهداشتی در نظر داریم.

همچنین با راه ‌اندازی نظام ارجاع در نهایت ظرف چند ماه آینده ارجاع بیماران برای دریافت خدمات از سطح یک به سطح دو که بیمارستان‌ ها هستند، به صورت الکترونیک انجام خواهد شد و بازخورد این امر به سطح یک خدمات منعکس می ‌شود.

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت، راه ‌اندازی برنامه ‌های کشوری را امری دشوار خواند و افزود: در سطح نظام شبکه بهداشتی – درمانی کشور، راه ‌اندازی تشخیص زود هنگام سرطان نیز مانند هر برنامه دیگری با دشواری‌ هایی رو به ‌رو است.

مهم‌ ترین دستاورد مورد انتظار ما شناسایی افراد مشکوک به سرطان‌ های شایع و پیگیری افرادی است که سابقه خانوادگی سرطان داشته ‌اند.

قنبری مطلق با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا پس از شناسایی باید در کوتاه ‌ترین زمان ممکن به خدمات درمانی دسترسی پیدا کنند، افزود: تاکنون خدمات شناسایی، غربال گری و درمان در نظام شبکه درمانی کشور ارائه نمی‌ شده و بیمار بر اساس تشخیص پزشک و درخواست خودش مورد بررسی قرار می ‌گرفت که این موضوع باعث تاخیر در تشخیص می ‌شد.

مطالعه کنید
نبود درمان قطعی برای بیماری MPS / بررسی ژن‌ درمانی

بنابراین اصلی ‌ترین تاثیر این اقدامات تشخیصی در قالب نظام شبکه، دریافت خدمات توسط بیمار در کوتاه ‌ترین زمان ممکن و ارجاع الکترونیک خدمات است.

قنبری مطلق ادامه داد: این اقدامات منجر به پیشگیری از سرطان، تشخیص زود هنگام سرطان و در نهایت کاهش مرگ‌ و میر ناشی از سرطان در کشور خواهیم بود.

قنبری مطلق با اشاره به اینکه علاوه‌ بر خدمات تشخیص زودرس سرطان در این مراکز، بخشی از خدمات درمانی که تأثیرات پیشگیرانه دارند نیز به بیمار ارائه می ‌شود، افزود: به جز مشاوره و خدمات تشخیصی، اقدامات درمانی که منجر به پیشگیری از بیماری ثانویه باشند نیز به بیمار ارائه می ‌شوند.

به عنوان مثال اگر شخصی پلیپ روده بزرگ داشته باشد، با برداشتن این پلیپ علاوه بر آنکه اثرات درمانی را شاهد هستیم، می ‌توانیم از بروز سرطان بعدی در این فرد جلوگیری کنیم.

رییس اداره سرطان وزارت بهداشت شایع ‌ترین سرطان میان مردان را سرطان معده و در زنان سرطان پستان معرفی و تصریح کرد: در کودکان البته آمار متفاوت است، اما به طور عام، سرطان‌ های خونی و سرطان‌ های مغز بالاترین میزان بروز را در سنین زیر ۱۴ سال دارند.

قنبری مطلق در خصوص تامین داروی بیماران سرطانی گفت: در حال حاضر کمبود قابل توجهی برای دارو مشاهده نشده، البته ممکن است به صورت گذرا کمبود دارو در بازار را شاهد باشیم، اما این روند پایدار نبوده است.

لینک منبع

قبلی «

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه ها

پربازدیدها